yalin-yazilim-erp-logo

 

yalin-twiter  yalin-facebook   yalin-contact  

 

 

tr uk

İşletmelerin, müşterilerine termin olarak söz verdikleri üretim siparişleri ve işletmenin belirli bir tarih için üretmek üzerehedeflediği tahmini ürün siparişleri bulunmaktadır. Bu siparişleri zamanında teslim edebilmek  için, işletmenin kendisine ait veya dış ortamda (fason işlem)  çok sayıda ve çok farklı kaynakları mevcuttur. Yapılacak işlemlerin sonlu bir kapasite ile dikkate alınarak programlanması gerekmektedir. Tüm bu kısa dönemli programlama çalışmaları bazen kendi işletme şartlarına özel koşullar da içerebilmektedir. Bunlar; atölye tipi üretim (job shop) veya akış tipi üretim (flow shop) olabileceği gibi, parti birleştirme, belirli işlemlerin bir işlem sırası boyunca ilk atandığı kaynak tipi ile yapılma zorunluluğu, geriye doğru programlama, işlemler arası zorunlu beklemeler, işlemlerin farklı miktarlarda ve sayılarda parçalanabilmesi ve benzeri çok sayıda işletmeye veya sektöre özel belirli kurallar olabilmektedir. IPS ile çizelgeleme yapıldığında işletmenin ortalama kazançları aşağıdaki gibi olabilmektedir; 

IPS (Intelligent Planning Scheduling), mevcut verilerinizi, işleyen sistemin parametrelerini dikkate alarak, çizelgeleme, planlama  problemlerinize çözüm sunar. IPS Çizelgeleme, Kapasite Planlama, Veri İşlemleri, SQL Analiz, Tanımlamalar ve  Hat Dengeleme olacak şekilde altı modülden oluşmaktadır.

    •  Verimlilikte %15–20 iyileşme

Sahip olunan kaynaklar ile veya dış ortamda (fason) yaptırma şekinde çizelgelenen  üretim kaynaklarının manuel yapılacak çizelgelemeye oranla daha sıkıştırılmış bir zaman aralığında programlaması gerçekleştirilir.

ips-ana

 

  •  Süreç içi stoklarda %40-50 azalma

Manuel planlama ile yapılacak bir çizelgeleme çalışması ile karşılaştırıldığında IPS ile çizelgeleme gerçekleştirildiğinde, hammadde, yarı mamul ve işletme malzemesi ihtiyaçlarının neredeyse tam gerektiği zamanda temin edilmesi sağlanırken, üretim işlemlerinden çıkan süreç içi stok da denilen yarı mamul stoklarının yine neredeyse hiç stoklanması yapılmaksızın üretim işlemleri boyunca hareketli bir şekilde işlemden işleme aktarılarak programlanması sağlanır.

  •  Tamamlanma zamanında %40-50 iyileştirme

İş emirlerinin üretim rotası esnasında ilk işlemle başlatılması ve son işlemle sona erdirilmesi sırasında manuel planlama yapılırken bazen çok uzun kayıp sürelere rastlanabilmektedir. IPS ile yapılan bir çizelgeleme sonrasında, tamamlanma zamanı diyebileceğimiz toplam işlem süresinde boş veya bekleme ile geçen süreler yok edileceği için bir işletmede ortalama tamamlanma zamanında %40-50 iyileştirme sağlanmaktadır.

  •  Zamanında teslimatta %50-90 artış

Çizelgelemenin en göze batan amacı ne diye sorulduğunda iş emri veya siparişlerin istenen terminlerinde üretiminin sağlanması diye cevap verilebilir. İşletmeden işletmeye değişmekle birlikte, IPS ile yapılan bir çizelgeleme sonrasında, üretim işlemlerinin ve üretim kaynakları ve siparişlerin uyumluluğu da dikkate alınarak ortalama teslimat sürelerinde manuel yapılacak bir planlamaya göre %40-50 arasında iyileştirme görülmektedir.

4 ana başlıkta özetlenen, finansal getiriler proje öncesi ve sonrası gözönüne alınarak bakıldığında, işletmenin bu yazılım projesine yatıracağı kaynağı çok kısa sürede (işletme büyüklüğüne ve projenin karmaşıklığına bağlı olarak ortalama 3-6 ayda) amorti edeceği ve aslında kendisini en hızlı şekilde karşılayan ve en hızlı şekilde de kara geçiren bir yatırım olduğu net olarak görünecektir.

gantt

IPS Ne Sağlar?

    • Cirosu yıllık 50 milyon € olan bir

          işletmede %15 verimlilik artışı ile

          kapasiteyi kullanarak

          +7.500.000 € ciro ve 

    • Süreç içi stok miktarını (yarı mamul)

         %25 düşürerek yılda yaklaşık

         1 milyon € stok maliyetinden

          kazanç elde edilebilir.

 Untitled