yalin-yazilim-erp-logo

 

yalin-twiter  yalin-facebook   yalin-contact  

 

 

tr uk

Kapasite planlama problemi, alınan siparişleri yerine getirmek için gerekli olan kapasitenin belirlenmesi problemidir.  Siparişleri belli periyodlara dağıtma problemi özünde kısa dönemli bir ana üretim planlama problemidir.  Siparişler periyodlara dağıtıldıktan sonra, her periyod kendi içerisinde çizelgelenir. Burada gerçekleştirilen çalışma ise, çizelgeleme probleminin basitleştirilmesidir. Bu şekilde çizelgeleme probleminin çözümü hızlanmış olacaktır.

IPS (Intelligent Planning Scheduling),  EDD(En erken teslim tarihine göre ) , SPT(En kısa süren işlem süresi) ve Yapay Zeka yöntemi  olacak şekilde kaba kapasite planlama için üç farklı yöntem kullanılmasına olanak sağlar.

EDD (En erken teslim tarihine göre) yöntemi ile yapılacak olan kapasite planlamada, işler  en erken teslim tarihine göre sıralanır ve belirlenen periyotlara maliyet gözetmeksizin atanması sağlanır. Kp1

SPT (En kısa işlem süresine göre) yöntemi ile yapılacak olan kapasite planlamada, işler  en kısa işlem süresine göre  sıralanır ve belirlenen periyotlara maliyet gözetmeksizin atanması sağlanır. 

Yapay Zeka yöntem seçimi ile; siparişler öncelikli normal mesai olacak şekilde, fazla mesai ve fason kapasitelerine dağıtılır. Kaba kapasite planı yapılırken; siparişlerin öncelikli olarak termin bilgileri dikkate alınarak periyotlara yerleşimi sağlanır. Bu aşamada, termin bilgisine ek olarak, sipariş nedeniyle üretilecek olan stokların elde tutma maliyetleri, vardiya bazında işlenme  maliyetleri dikkate alınır. Maliyetleri en azlayacak şekilde çözüm uzayından  uygun çözüm sunulur.

Kp2

 

 Kp4

 


IPS Temel Özellikleri

 • Web Tabanlı

  Web tabanlı olarak geliştirilmiş olması IPS'e dünyanın her yerinden erişmenize olanak sağlar.

 • Yapay Zeka

  İçerdiği yapay zeka algoritmaları ile binlerce senaryo arasından en iyisini sunar.

 • Farklı Veritabanları ile Çalışma

  Firmanızdaki farklı süreçleri planlamanıza, farklı veritabanları ile çalışmanıza olanak sağlar.

 • Senaryolar Arasından Seçim

  Yapılan çizelgeler arasından kıyaslama yapmanıza, sizin için uygun olanı seçmenize olanak sağlar.

 • Çok Dil ile Çalışma

  Seçtiğiniz dil için yazılım kullanımı mümkündür.

 • İlişkisel Veritabanı

  MS SOL Server ilişkisel veritabanı desteği ile veritabanı gereksinimi yüksek, işletmelerin güvenilirlik, performans ve ölçeklenebilirlik ihtiyaçlarını karşılar.

 • Raporlama
  Analiz modülü ile kolaylıkla özetten detaya rapor oluşumuna olanak sağlar.

 • Entegre Yapı

  Tümleşik yapısı sayesinde, veriler sisteme bir kez girilir. Dış sistemler ile veri alışverişinde bulunulur.