yalin-yazilim-erp-logo

 

yalin-twiter  yalin-facebook   yalin-contact  

 

 

tr uk

Articles

Hat dengeleme seri üretimin bir parçasıdır. Bir üretim hattında,  bir sonraki aşama doluysa ve herhangi bir istasyon iyi planlanmadıysa, bu istasyondaki problem bütün hattı yavaşlatır. Tüm hat ancak en uzun iş yükü olan istasyonun hızı kadar akabilir. Öyle ki her bir işlemden diğer bir işleme geçilebilmesi ancak ondan önce yapılması gerekenler yapıldıktan sonra mümkün olabilecektir. Bu durumda bazı gruplarda boş süre kalacak, bazı grupların ise çalışma süreleri yeterli gelmeyecektir. Boş süre işletmeler için kayıp zamandır ve çalışanların motivasyonunu bozduğu için minimum seviyede olmalıdır. Hat dengeleme ile sağlanacak faydalar; iş gücü ve kaynak  kapasitesinin etkin kullanımı, boş zamanların azalması ve üretim maliyetlerinin azalması olacaktır.

Hat dengeleme problemi iki şekilde çözülebilir:

  • Sabit çevrim süresi ile istasyon adedinin optimizasyonu
  • İstasyon adedini sabit tutarak; çevrim süresinin optimizasyonu

Hat dengelemede çevrim süresi söz konusudur. Çevrim süresi;  en fazla operasyon süresine sahip istasyondaki toplam işlem süresidir.

Hat dengeleme gerçekleştirilirken, öncüller gözönüne alınmaktadır. Hat Dengeleme çalıştırılmadan önce dengelenecek hat için belirlenen rota ve rota detay bilgilerinin girişinin tanımlamalar ekranından yapılması gerekir.

Hat Dengeleme modülü ile, sistem parametrelerinden seçilen yönteme bağlı olarak , seçilen rota için istasyon adedi bilgisi veya çevrim süresi bilgisi Hat Dengeleme butonuna tıklandığında hesaplanır, gösterimi aşağıdaki gibi sağlanır. 

HD1

 

 -Hat dengeleme yapılacak rota seçimi - 

Hd2

 -Seçilen Hat Dengeleme metodu için çözüm gösterimi -