yalin-yazilim-erp-logo

 

yalin-twiter  yalin-facebook   yalin-contact  

 

 

tr uk

Articles

Kapasite planlama problemi, alınan siparişleri yerine getirmek için gerekli olan kapasitenin belirlenmesi problemidir.  Siparişleri belli periyodlara dağıtma problemi özünde kısa dönemli bir ana üretim planlama problemidir.  Siparişler periyodlara dağıtıldıktan sonra, her periyod kendi içerisinde çizelgelenir. Burada gerçekleştirilen çalışma ise, çizelgeleme probleminin basitleştirilmesidir. Bu şekilde çizelgeleme probleminin çözümü hızlanmış olacaktır.

IPS (Intelligent Planning Scheduling),  EDD(En erken teslim tarihine göre ) , SPT(En kısa süren işlem süresi) ve Yapay Zeka yöntemi  olacak şekilde kaba kapasite planlama için üç farklı yöntem kullanılmasına olanak sağlar.

EDD (En erken teslim tarihine göre) yöntemi ile yapılacak olan kapasite planlamada, işler  en erken teslim tarihine göre sıralanır ve belirlenen periyotlara maliyet gözetmeksizin atanması sağlanır. Kp1

SPT (En kısa işlem süresine göre) yöntemi ile yapılacak olan kapasite planlamada, işler  en kısa işlem süresine göre  sıralanır ve belirlenen periyotlara maliyet gözetmeksizin atanması sağlanır. 

Yapay Zeka yöntem seçimi ile; siparişler öncelikli normal mesai olacak şekilde, fazla mesai ve fason kapasitelerine dağıtılır. Kaba kapasite planı yapılırken; siparişlerin öncelikli olarak termin bilgileri dikkate alınarak periyotlara yerleşimi sağlanır. Bu aşamada, termin bilgisine ek olarak, sipariş nedeniyle üretilecek olan stokların elde tutma maliyetleri, vardiya bazında işlenme  maliyetleri dikkate alınır. Maliyetleri en azlayacak şekilde çözüm uzayından  uygun çözüm sunulur.

Kp2

 

 Kp4